LV   ENG
Portretfilmu cikls "Dominante": gleznotāja Biruta Baumane [27.04.2010. 02:44]
Ilona Brūvere, "Mediju komunikācijas"
Trešdien, 28.aprīlī pl. 15.00 Mākslas darbinieku namā Vaļņu ielā 9 (ieeja no Zirgu ielas) gleznotājas Birutas Baumanes un aktiera Alfreda Videnieka videoportreti.
 
 
Mākslas darbinieku nams sadarbībā ar Mediju komunikāciju darbnīcu "Kinolats" piedāvā 40 portrertfilmu ciklu "Dominante", kas Latvijas kultūrvidē veido jaunu kultūras un mākslas mantojuma lappusi, būtisku ne tikai tiem, kas interesējas par kultūras vēsturi un tās personibām.

Mediju komunikāciju darbnīca "Kinolats" ciklu piedāvā kā vizuāli atraktīvu modeli kultūrvēsturiskajai izziņai, izvērtējot radošas personības potenciālu dažādos kultūras un mākslas žanros Latvijā pagājušā gadsimta beigās. Šeit apkopoti 40 Valsts Kultūrkapitāla fonda "Mūža stipendiātu" portreti, piedāvājot iejusties kultūras personības dzīvē un apkopojot svarīgākos daiļrades faktus.

Portertfilmu cikls VKKF "Mūža stipendiāti" ir laikmetigs multimediāls dokuments, kas sniedz ne tikai faktoloģisko materiālu par konkrētu personāliju daiļradi, bet gan ļoti individuāli pietuvojas vecmeistaru dzīves uztverei, gaumei, stila izjūtai un pārdomām par dzīvi, mākslu un kultūru.

25 minūšu garās portretfilmas konstruētas kā saistošas stenogrammas, veidojot konkrētas personības radošās dzīves stāstu, kas vizuāli un emocionāli piepildīts, izvairoties no sentimenta un vispārīgām frāzēm. Filmās izmantoti fragmenti no teātra izrādēm, citāti no literāriem, mākslas un muzikālajiem darbiem, parādot Latvijas kultūras personības vidē, kas tām tuva.

"Dominante" izseko dokumentālām liecībām atmiņu kaleidoskopā, kas rosina domāt, raksturojot vēsturisko kultūrainu un tās fenomenu kā atjaunotās Latvijas valsts kultūrvēstures būtisku satāvdaļu. 

Valsts Kultūrkapitāla fonda "Mūža stipendijas" Latvijā par īpašiem nopelniem un mūža ieguldījumu valsts kultūras potenciāla attīstībā 2010. gadā saņem pie 300 mākslinieki un kultūras darbinieki.

Jēdziens kultūra (no lat. Cultura, kas sakņojas vārdā colere – kultivēt) apzīmē cilvēku darbības veidus, kā arī simboliskās struktūras, kas piešķir jēgu šīm darbībām. Dažādas kultūras definīcijas atspoguļo dažādas teorētiskās izpratnes par to, kā saprast cilvēku rīcību, vai kritērijus, pēc kuriem to vērtēt.

Kultūra kopumā apzīmē atsevišķu saprātīgu indivīdu, grupu vai sabiedrības produktu kopumu. Tā sevī ietver tehnoloģijas, mākslu, zinātni, kā arī morālās sistēmas un konkrēto grupu raksturīgo uzvedību un paradumus. Vēl konkrētāk – specifiski dziļākas nozīmes dažādās cilvēku darbības jomās.

VKKF portretu galerija "Dominante".
Mediju komunikāciju darbnīca "Kinolats" sadarbībā ar Latvijas Televīziju.

Aktrise Vija Artmane
Keramiķis Pēteris Martinsons

Gleznotāja Biruta Baumane
Aktieris Alfreds Videnieks

Režisors Alfreds Jaunušāns
Kinozinātniece Valentīna Freimane

Horeogrāfs Imants Magone
TV diktors Valdis Čukurs

Kinorežisors Rolands Kalniņš
Kinooperators Dāvis Sīmanis

Dzejnieks Uldis Bērziņš
Režisors Oļģerts Kroders

Kostīmu māksliniece Večella Varslavāne
Režisors Kārlis Pamše

Rakstniece Margarita Stāraste
Rakstnieks Zigmunds Skujiņš

Radio režisore Herta Naudiņa
Gleznotājs Jāzeps Pīgoznis

Kino montāžas režisore Elza Preiss
Kinorežisore Ada Neretniece

Grafiķis Gunārs Krollis
Aktieris Gunārs Placens

Diriģenti Imants un Gido Kokari
Gleznotāja Biruta Delle

Mākslinieks - dekorators Dailis Rožlapa
Baletdejotāja Anna Priede

Kinorežisors Uldis Brauns
Fotogrāfs Gunārs Binde

Muzikologs Oļģerts Grāvītis
Literatūras zinātnieks Gunārs Bībers

Tulkotājs Valdis Bisenieks
Gleznotāja Džemma Skulme

Horeogrāfe Ingrīda Saulīte
Dzejnieks Jānis Rokpelnis

Operas solists Maigurs Andermanis
Gleznotājs Leonīds Mauriņš

"Katrā cilvēkā mīt mākslinieks, un viela, kas viņam jāveido, ir dzīve. Būtu skumji, ja viņš to atstātu ikdienišķā negatavībā un neradītu no tās ko lielāku, skaistāku un vienmēr ko jaunu."
Aspazija

Ieeja bez maksas.
Vairāk: www.mdn.lv
 
Atgriezties
 
 
 
Komentāri
 
Jūsu vārds
Jūsu e-pasts
Teksts