LV   ENG
Pirms vēlēšanām izvēlies kino!
Zane Dzene, kinoforums "Arsenāls"
14.09.2010: Pāris dienas pirms Starptautiskā Kino foruma „Arsenāls” atklāšanas viesnīcas „Alberts” rudens saules pielietajās telpās virs Rīgas jumtiem norisinājās jau otrā foruma preses konference. Šoreiz preses un mediju pārstāvji tika iepazīstināti ar „Arsenāla” īpašajiem notikumiem, semināriem un filmu programmu, kā arī bija iespējams klātienē noskatīties foruma oficiālos reklāmas klipus kā arī tikties ar to autoriem Jurģi Krāsonu un Raiti Ābeli.
 
Arsenāla preses konference 14. septembrī plkst. 11.00 viesnīcā „Alberts”. Foto: Jānis Pešiks
 
Par prieku foruma organizatoriem un interesentiem, preses konferences dalībniekiem kā pirmajiem tika dota lieliska iespēja ielūkoties šīgada „Arsenāla” katalogā un informatīvajā avīzē-programmā, kas šogad būs pieejama bezmaksas formātā gan Kino „Rīga” un „K. Suns”, gan citās publikās vietās kinoteātru tuvumā. Tā kā izdrukas formātā pieejamo katalogu skaits ir ierobežots, Sonora Broka aicināja sekot „Arsenāla” jaunumiem mājas lapā, kā arī foruma profilā interneta vietnēs „facebook” un „twitter”.

Kā atzīmēja „Arsenāla” Preses centra vadītāja Zane Dzene, šoreiz konference ieturēta vienotā, melnbaltā gammā, taču „krāsaina” bija konferences dalībnieku gamma, pie viena galda sēdinot gan foruma organizatorus un atbalstītājus, gan Kultūras ministrijas un Rīgas domes pārstāvjus, kā arī šīgada „Arsenāla” vizuālā noformējuma veidotājus: foruma plakāta idejas autori un mākslinieci Maiju Kurševu un reklāmas klipu režisorus Jurģi Krāsonu un Raiti Ābeli.

Konferenci atklājot, ekspremjers un „Arsenāla” rīcības komitejas priekšsēdētājs Māris Gailis aicināja uz nedēļu aizmirst „pirmsvēlēšanu batālijas” un baudīt kino, visdemokrātiskāko no mākslām. Arī Kultūras ministrs Ints Dālderis, atzīmējot „Arsenāla” ilggadējo pieredzi un spēju uzrunāt visdažādāko auditoriju pārstāvjus, kā arī veldzējoties atmiņās par vēl studiju laikā vēroto avangarda kino, uzsvēra foruma nozīmi gan Latvijas kultūras dzīves kontekstā, gan kā būtisku pienesumu pasaules kino. Kultūras ministrs izrādīja īpašu prieku par Baltijas valstu, tai skaitā Latvijas jauno kino režisoru darbiem, kas šogad veiksmīgi piedalījušies „Arsenāla” organizētajā Baltijas filmu konkursā.

Eiženija Aldermane, Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta komitejas priekšsēdētāja, norādīja uz pašvaldības plāniem izvērtēt prioritātes kultūras un mākslas jomā, viennozīmīgi starp atbalstāmajiem projektiem iekļaujot Kino forumu „Arsenāls”. Forums nepārprotami ir izpelnījies Rīgas Domes simpātijas, norādot uz „Arsenāla” būtisko ieguldījumu demokrātiskas un atvērtas sabiedrības izglītošanā.

Savu sveicienu un atzinību „Arsenāla” veidotājiem izteica arī foruma galvenā atbalstītāja Rietumu bankas Labdarības fonda valdes priekšsēdētāja Inga Šīna, liekot uzsvaru uz ilggadējās sadarbības iespējamo turpinājumu. Rietumu banka un tās Labdarības fonds ir „Arsenāla” atbalstītājs jau 10 gadus.

„Arsenāla” direktore Sonora Broka īsumā norādīja uz šīgada „Arsenāla” programmas jaunievedumu - kino profesionāļu apmācības semināru „Rīgas Vīruss”, kurā no sākotnēji pieteiktajiem 25 projektiem izraudzīti 10, līdzās Baltijas valstu kino profesionāļiem pulcējot arī kino ļaudis no Armēnijas un Gruzijas. „Rīgas Vīrusa” projektu prezentācija - 23. septembrī no plkst. 10:00 līdz 13:00 „kim?”, Spīķeros (Maskavas 12/1). Otrs foruma jaunums ir šīgada „Arsenāla” oficiālais klubs NABAKLAB, kas jau kopš vasaras pulcē foruma mērķauditoriju - jauniešus, rīkojot filmu skates neoficiālā un izteikti radošā gaisotnē.

Arī šogad „Arsenālam” izvēlētā programma nav izvēlēta nejauši, foruma galvenais skatu punkts vērsts Austrumu, konkrēti Japānas virzienā, atzīmējot pusgadsimtu Japānas Jaunā viļņa (Nuberu bagu) kino. „Arsenāla” programmā kā šī virziena pārstāvji izvēlētas trīs leģendārā japāņu kino režisora Jošišidas Jošiges vēl 1960. gados tapušās filmas, kas kļuvušas par šīgada „Arsenāla” fokusu, kā arī iedvesmas avotu foruma vizuālās koncepcijas veidotājiem. Japānas mūsdienu kino pārstāvēs pēdējos gados uzņemtās filmas, kuru vienojošā tēma ir Tokija - lielpilsēta, monotonā un mehanizētā metropoles sabiedrība, kurā mīt vientuļi un emocionāli tukši, sevī noslēgti cilvēki.

„Arsenāla” programmu grupas vadītāja Šarlote Līduma informēja par šīgada Starptautiskā un Baltijas konkursa programmu, kurā, raksturīgi „Arsenālam”, iekļautas vairāku filmu pirmizrādes. Viena no tām - Roberta Rubīna filma „Kā tev klājas, Rūdolf Ming?” - izvēlēta Baltijas skates atklāšanai, bet otra - Andra Gaujas „Ģimenes lietas” - jau izraisījusi ne vienu vien skandālu. Foruma programmā neiztrūkstoši figurē arī „Arsenāla” skatītājiem jau zināmie Alekss Varmerdams, Manoels di Oliveira, Ežēns Grīns, kā arī skandalozais Gaspārs Noē un pārsteidzošie debitanti Raja Mārtins un Havjērs Dolans. Aptverot teju vai visus kontinentus, programmā iekļautas arī filmas no attālākām vietām, piemēram, Indonēzijas un Peru, vēlreiz apliecinot „Arsenāla” demokrātisko un visaptverošo garu.

15.septembrī kā pirmais no „Arsenāla” viesiem Rīgā ierodas gruzīnu kino režisors Georgijs Haindrava. Plānots, ka turpmākajās dienās viņam pievienosies arī citi, kas ar savu klātbūtni pagodinās festivāla oficiālās ceremonijas, kā arī būs sastopami īpaši viesiem organizētās preses konferencēs.

Uz preses konferenci aicinātie „Arsenāla” mākslinieki visai apzināti necentās skaidrot vizuālā noformējuma ideju, dodot vietu radošai interpretācijai. Viens no foruma reklāmas klipu autoriem norādīja uz apzinātu šīgada fokusa, proti, Japānas jaunā viļņa kino simbolikas izmantojumu, veidojot oriģinālu latvieša vīziju par Japānu.

Pēc konferences oficiālās daļas no preses puses izskanēja vien pāris jautājumi, aptverot tēmas par foruma finansējumu, kā arī filmu tulkojumu, kas, atbildoši Valsts Valodas likumam, tiks nodrošināts latviešu valodā, saglabājot iespēju baudīt arī filmas oriģinālo skanējumu. Filmām tiks nodrošināti arī subtitri angļu un atsevišķos seansos arī krievu un latviešu valodā.

Izskanējušais jautājums par atklāšanās ceremoniju palika neatbildēts - saglabājot „Arsenāla” garu, foruma organizatori vien laipni norādīja uz pasākuma norises laiku un vietu - 17. septembrī plkst. 19.00 kino „Rīga” Lielajā zāle - apzināti izvairoties no plašākas diskusijas par tajā gaidāmajiem, taču viennozīmīgi, neiztrūkstošajiem „arsenāliskiem” izgājieniem. Lai viss taptu skaidrs, ir jābūt tur klāt!

Kino arī šogad notiek „Arsenālā”.
 
Atgriezties
 
 
 
Komentāri
 
Jūsu vārds
Jūsu e-pasts
Teksts