LV   ENG
Sācies „Arsenāla” neprāts!
Zane Dzene, kinoforums "Arsenāls"
Īsti arsenāliskā garā 17. septembrī kino „Rīga” Lielajā zālē, vienkopus pulcējot kino radītājus, zinātājus un cienītājus, tika atklāts XX Starptautiskais kino forums „Arsenāls”. Tā kā šogad foruma skats vērsts uz pārsteidzošās Japānas pusi, atklāšanas ceremonijas priekšnesums izvērtās par īstu asiņainās saules atmošanos gan uz skatuves, gan skatītāju zālē.
 
Pasākumu atklāja Simonas Orinskas japāņu dejas buto improvizācija, kas Jēkaba Nīmaņa un Uģa Krišjāņa teju vai hipnotiskajos skaņu viļņos atmodināja „no dubļiem un asinīm” dzimušo dvēseli un lika pacelties pāris pēdas virs zemes.

Buto dejas teātra fenomens pēckara gadu Japānā bija kļuvis par savdabīgu identitātes izpausmes formu: zaudētā kara šoks un straujās sabiedriskās dzīves izmaiņas radīja īpašu protesta formu, kas tiecas atgriezties pie savām saknēm. Buto apvieno meditatīvo trauslumu un ekscesīvu grotesku, centrā izvirzot cilvēka piedzīvojumus un pārdzīvojumus, kas no iekšējā līdzsvara un harmonijas nereti noved līdz traģiskam neprātam. Sapludinot emocijas ar maģiskām kustībām un simboliskiem skatuves elementiem, Simonas Orinskas deja no skatuves dēļiem pārcēlās uz kinoteātra „Rīga” lielā ekrāna.

Nenoliedzami buto ir tā cilvēka izpausmes forma, kas sasaucas ar 1960. gadu Japānā uzjundījušo „jaunā viļņa” kino. Atzīmējot šī kinomākslas fenomena apaļo – 50. gadu – jubileju, „Arsenāls” ne tikai festivāla laikā piedāvā noskatīties spilgtākos Japānas šī perioda kino piemērus, bet jau atklāšanas ceremoniju izvērsa par sirreālu hipnotiskās dejas un avangarda kino savienošanos zem viena – neprāta – zīmoga.

Jēkaba Nīmaņa un Uģa Krišjāņa skaņu improvizāciju atdzīvinātās ekspresīvās sejas kļuva par spilgtu apliecinājums tam „neprātam”, kas visdažādākajās izpausmēs šonedēļ būs manāms Rīgas kinoteātros.

„Arsenāla” kino neprāts ir sācies. Atliek vien atbrīvot garu un nodoties ekrāna hipnotiskajam valdzinājumam!
 
Atgriezties
 
 
 
Komentāri
 
Jūsu vārds
Jūsu e-pasts
Teksts