VIZUĀLO MĀKSLU PORTĀLS

LV   ENG
Izstāde "Un citi virzieni, meklējumi, mākslinieki Latvijā 1960–1984"
Zane Dātava, izstādes "Un citi" komunikāciju vadītāja
17.11.2010 - 09.01.2011

No 2010. gada 17. novembra izstāžu zālē „Rīgas mākslas telpa” apskatāma izstāde „Un citi virzieni, meklējumi, mākslinieki Latvijā 1960 – 1984”. “Un citi” skatītājiem atklās pazīstamus autorus un parādības, kas atšķiras no tradicionāliem priekšstatiem par padomju laika mākslu.
 
Valdis Celms. Auto – māja. No cikla "Savādotā Rīga" neformālās "Pollucionistu" grupas (mākslinieki Māris Ārgalis, Jānis Borgs, Valdis Celms, Kirils Šmeļkovs, kā arī Anda Ārgale, Kārlis Kalsers, Jāzeps Tvaiks) ietvaros. 1978. Fotomontāža, sudraba želatīna kopija
Rīgas Pantomīma. Mīms – Laima Eglīte. Fotogrāfe: Zenta Dzividzinska
Andris Grīnbergs. Veltījums Antonioni. 1974. Fotogrāfs: Jānis Kreicbergs
Māris Ārgalis savā personālzistādē "Modeļi" Zinību namā. 1978. Fotogrāfs: Kārlis Kalsers
Vladimirs Glušenkovs. Bez nosaukuma (Zēns ar ābolu). Līdz 1973. Audekls, eļļa. 73x86 cm. Mākslinieka ģimenes īpašums. Foto: Jānis Indāns
Anša Rūtentāla kustību teātra akcija "Zonde". 1980
Brokastis zaļumos. 1971. Fotogrāfs Atis Ieviņš
Andris Grīnbergs. Jēzus Kristus kāzas. 1972. Foto: Atis Ieviņš
Valdis Celms. Kinētisks gaismas objekts "Balons". 1978
Rūsiņš Rozīte. Literāta klusā daba. 1968
Vladimirs Glušenkovs. Trusis. Ap 1980.gadu sākumu
 
Laikmetīgās mākslas centra (LMC) veidotajā izstādē būs iespēja aplūkot gan drosmīgi abstraktas, gan nepārprotami sirreālistiskas ievirzes glezniecību un grafiku, kā arī leģendāros foto reālistu darbus. Attēlos un filmās būs skatāma 60. gadu pantomīma, 70. gadu hepeningi un avangarda kino, 80. gadu sākuma kustību teātris un postmodernās akcijas. Tiks izstādītas kinētiskas instalācijas un utopiski pilsētvides projekti. Fotomākslā akcentēti eksperimenti un dokumentālā pieeja. Izstāde rosinās saskatīt tēlu un stilistisko meklējumu mijiedarbību dažādās mākslas jomās.

“Un citi” apkopo darbus, ko mākslinieki radījuši izteiksmes brīvības meklējumos, nerēķinoties ar padomju laika saturiskajām un stilistiskajām normām mākslā, iedvesmojoties vairāk no ārzemju nekā vietējām tradīcijām. Padomju laikā šīs ietekmes tika uzskatītas par kaitīgām, tādēļ daudzi no izstādē skatāmajiem darbiem savulaik tika noraidīti vai pat nenonāca līdz skatītājiem.

Daži no pārstāvētajiem māksliniekiem Rietumos jau nodēvēti par „nonkonformistiem” – Zenta Logina, Atis Ieviņš, Māris Ārgalis, Valdis Celms, Artūrs Riņķis, Miervaldis Polis un Līga Purmale, Egons Spuris, Andris Grīnbergs, Hardijs Lediņš un NSRD. Tiks eksponēti arī slavenu mākslinieku – Maijas Tabakas, Birutas Delles, Imanta Lancmaņa un Bruno Vasiļevska agrīnie darbi, kas aizsākuši jaunas tendences glezniecībā. Skatītājiem atklājums varētu būt, piemēram, Visvaldis Ziediņš, Romualds Geikins, Vladimirs Glušenkovs, Juris Tīfentāls un, kā uzsvērts izstādes nosaukumā, vēl daudzi citi. Tā kā šāda veida māksla padomju laikā netika iepirkta oficiālās kolekcijās, lielākā daļa eksponātu ir pašu mākslinieku vai privātu kolekcionāru īpašums. Daži no izstādes darbiem, dokumentācijām un artefaktiem tiks publiski eksponēti pirmoreiz.

Izstādes „Un citi…” laikā notiks arī kuratores Andas Kļaviņas veidots lekciju un sarunu cikls par 60. – 80. gadu Latvijas neoficiālajā mākslas vidē nozīmīgām parādībām. Pasākumu sērija piedāvās jaunāko paaudžu pētnieku skatījumu uz tā laika fenomeniem kombinācijā ar laikabiedru atmiņām. Cikla motivācija ir pārliecība, ka 30, 40 un pat 50 gadus senās mākslas parādības var kalpot par iedvesmas avotu jaunradei un pašapziņai mūsdienās. Lekciju autori ir Dāvis Sīmanis, Janīna Kursīte, Alvis Hermanis, Modris Tenisons, Cēzars Ballesters.

24. novembrī plkst.18:00 kino režisora Dāvja Sīmaņa lekcija par režisora Mikelandželo Antonioni filmām. Sarunā piedalīsies komponists Imants Zemzaris, mākslinieks Andris Grīnbergs un citi.

Izstādes kurators ir Vilnis Vējš, ekspozīcijas līdzkuratores ir Ieva Astahovska, Irēna Bužinska, Līga Lindenbauma un Māra Traumane; māksliniece – Anna Heinrihsone.

Izstāde ir daļa no LMC koordinētā projekta “Un citi”, kas ietver plašu pētījumu par pēckara posma novatoriskajām un neoficiālajām mākslas parādībām un kurā apkopotie materiāli nonāks Latvijas Laikmetīgās mākslas muzeja datu bāzē.

Izstādi finansiāli atbalsta: Valsts Kultūrkapitāla fonds, Rīgas Dome, Norvēģijas finanšu instruments, Eiropas Savienības programma „Kultūra (2007-2013)”.

 
"Rīgas mākslas telpa"
Kungu iela 3, Rīga
o., t., c., pt. s., sv. 11.00–18.00
pirmdienās slēgts
www.makslastelpa.lv
 
Atgriezties
 
 
 
Komentāri
 
AIZDEVUMA AIZDEVUMU PLC [ 16:49 12.10.2015. finance_institute2015 [at] outlook.com ]
Uzmanibu !!

Tas ir Aso ietaupijums un aizdevumu kreditešanas uznemums. ja jums ir nepieciešams kredits, lai personigo biznesu, vai jums ir nepieciešams kredits, lai nodzestu visu savu rekinu, ludzu sazinieties ar musu musu šeit e-pastu: lai iegutu vairak informacijas. Jusu informacijai, musu uznemums izsniedz aizdevumu 5% procentu likmi, ja Jums ir interese laipni noklut atpakal pie mums nekavejoties, lai sanemtu darits ar savu kredita parvedums apstiprinajuma dokuments ok.

Sazinaties e-pasts: (finance_institute2015@outlook.com)

Nevilcinieties piemerot.

AIZDEVUMA AIZDEVUMU PLC
 
Jūsu vārds
Jūsu e-pasts
Teksts