LV   ENG
Dānijas Kinoskolas absolventu filmas Rīgā
Dānijas Kultūras institūts
No 12. līdz 15. novembrim kinoteātrī "K Suns" skatāmas četras programmas ar Dānijas Nacionālās Kinoskolas absolventu īsfilmu izlasi.
 
Kadrs no Dortes Bengtsonas animācijas filmas "Sylfidden". 7min. 2008
 
Dānijas Kultūras institūts piedāvā krāsainu un daudzveidīgu jauno dāņu režisoru īsfilmu programmu, kas tapušas Dānijas Nacionālajā kinoskolā. Četru diena programma aptver plašu žanru un tēmu dažādību, skatītājus gaida gan animācijas, gan mākslas filmas, gan dokumentāli kadri, būs skatāmi gan mīlas stāsti, gan komiski atgadījumi, gan drāmas. Programmā iekļauti vairāku slavenu dāņu režisoru pirmie darbi.

Piektdien atklāšanas seansā būs skatāma Larsa fon Trīra pirmā filma „Noktirne” („Nocturne”), savukārt svētdienas seansā skatāma skandalozā dāņu režisora Kinoskolas absolvēšanas darbs „Atbrīvošanas tēli” („Befrielsesbilleder”). L. Fon Trīra diplomdarba filma vēsta par II pasaules kara beigu Dānijas pretošanās kustības cīnītāju veiktajiem ielu arestiem un pašu spriestajiem sodiem par noziegumiem.
 
Kadrs no Larsa fon Trīra pirmās filmas "Noktirne". 8min. 1980
 
Tāpat programmā ir iekļauti arī prestižo CILECT (pasaules kino skolu apvienība) apbalvojumu nupat ieguvusī Andreasa Dalsgārda 2009. gada filma „Kopenhāgena”, kā arī Tomasa Vinterberga, Kristofera Boe, Pernillas Fišeres Kristensenas un citu slavenu Dānijas režisoru darbi.

Papildu īsfilmu programmai sestdien Rīgas Kinoskolā "kim?" telpās norisināsies lekcija par Dānijas Kinoskolas sistēmu un dāņu pieejas unikalitāti, kuru vadīs Elizabete Rozena, starptautiskā koordinatore Dānijas Kinoskolā.

Dānijas Kinoskola dibināta 1966. gadā un ir vienīgā skola Dānijā, kur iespējams iegūt aukstāko izglītību kinematogrāfa un televīzijas nozarēs. Kinoskola ir Dānijas Kultūras ministrijas pakļautībā un sagatavo speciālistus 10 nozarēs – animācijas, dokumentālo un spēles filmu režisorus, televīzijas režisorus, scenāristus, producentus, operatorus, montāžas režisorus un skaņu operatorus. Skolu beiguši daudzi pasaulē pazīstami kino profesionāļi.
 
Kadrs no Nonnes Katrīnes Rozenringas filmas "Kaut kas par kaut ko". 32min. 2007
 
PROGRAMMA

12. novembris plkst. 20.00
1. programma

IEVADVĀRDI Elizabete Rozena (Elizabeth Rosen), starptautiskā koordinatore Dānijas Filmu skolā.

Noktirne (Nocturne)
Larss fon Trīrs (Lars von Trier), 1980. 8 min
Sieviete, bailes no dienasgaismas, noslēpumains telefona zvans un putni – Larsa fon Trīra pirmā filma.

Nebeidzamais strupceļš (Der er ingen ende på Vejle)
Jākobs Bičs (Jacob Bitsch), 2007. 28 min
Divus brāļus vajā parādi un neveiksmes, tie ir apmaldījušies gan sajūtās, gan pilsētā, no kuras vairs nespēj izkļūt ārā. Tomēr kaut kāda izeja ir vienmēr.

Mīlas putniņi (Love Birds)
Trille Vilstrupa (Trylle Vilstrup), 2000. 7 min
A.k. 9600 – Meklēju vīrieti.

Mazais cilvēks (Lille mænsk)
Pēteris Šonau Fogs (Peter Schønau Fog), 1999. 40 min
Kad Torbens beidzot atgriežas savā dzimtajā Ziemeļjūras salā, viņš sastopas ar vietējo iedzīvotāju nicinājumu. Viņi nav aizmirsuši negadījumu, kurā Torbens tika atzīts par vainīgu jauna zēna nāvē. Zēna tēvs ar agresīvas uzvedības palīdzību salas iedzīvotājiem joprojām liek dzīvot neciešamās sērās. Skarbajā atmosfērā, kur emocijas tiek izpaustas reti, Torbenam no jauna ir jāizcīna sava vieta izolētās salas sabiedrībā.

Kaut kas par kaut ko (Noget for noget)
Nonne Katrīne Rozenringa (Nønne Katrine Rosenring), 2007. 32 min
Maikenas draugs izstāsta viņai, ka reiz ir izvarojis kādu meiteni, un Maikena nolemj, ka attiecības ar šo puisi ir jāpārtrauc. Bet tad Maikena satiek Beāti, senu draudzeni, ar kuru to vieno kāds nejauks noslēpums vēl no bērnudārza laikiem. Kopš brīža, kad Beāte atgādina par šo noslēpumu, Maikenas dzīve sāk lēnām brukt.

13. novembris plkst. 12:00
LEKCIJA
Kinoskolā ("kim?" telpās, Maskavas iela 12-1) Elizabete Rozena (Elizabeth Rosen), starptautiskā koordinatore Dānijas Filmu skolā stāstīs par Dānijas Kinoskolas sistēmu un dāņu pieejas unikalitāti. Ieeja brīva.

13. novembris plkst. 20.00
2. programma

Līgums (Pagten)
Heidija Marija Faista (Heidi Maria Faisst), 2003. 24 min
Jonass ir invalīds ratiņkrēslā un Johanne ir viņa gadīgā māsa. Kad viņi nokavē pēdējo prāmi, tie ir spiesti sagaidīt Jauno gadu starp pilnīgiem svešiniekiem. Soli pa solim atklājas, kā svešinieku klātbūtne var ietekmēt attiecības starp brāli un māsu.

Mazs, dīvains piedzīvojums (Et mærkeligt lille eventyr)
Jākobs Polaks (Jakob Polack), 2006. 7,40 min
Kādu vīrieti nomāc sievietes neesamība viņa dzīvē. Sapnis par sievieti aizved no realitātes līdz kādam dīvainam piedzīvojumam, uz laikiem, kad bruņiniekiem bija jānogalina pūķi, lai iegūtu mīļoto.

Pēdējais raunds (Sidste omgang)
Tomass Vinterbergs (Thomas Vinterberg), 1993. 34 min
Spēcīgs un komisks stāsts par jauna vīrieša pēdējo dienu un nakti Kopenhāgenā. Viņš atvadās no saviem draugiem, no pilsētas, no ģimenes. Viņš atvadās no dzīves.

Kopenhāgena (København)
Andreass Dalsgārds (Andreas Dalsgaard), 2009. 32 min
”Kopenhāgena” ir filma par prieku, laimi un sāpēm, ko mēs ziedojam, lai sasniegtu savus sapņus un mērķus. Kara fotogrāfs Januss atgriežas mājās pēc pieciem gadiem, un atkal ir spiests saskarties ar pagātni, kas viņu izveidoja par tādu cilvēku, kāds Januss ir tagad.

14. novembris plkst. 20.00
3. programma

Atbrīvošanas tēli (Befrielsesbilleder)
Larss fon Trīrs (Lars Von Trier), 1982. 52 min
L. fon Trīrs savā filmu skolas absolvēšanas diplomdarbā ar dokumentālu kadru palīdzību apšauba II pasaules kara beigu Dānijas pretošanās kustības cīnītāju veiktos ielu arestus un pašu spriestos sodus par noziegumiem. Kāds sagūstīts vācu virsnieks izbēg no cietuma un nonāk mežā, bet nokļūst dāņu sievietes slazdā, kura uzskata, ka viņš ir vainojams kāda pusaudža acu izduršanā. Taisnīga tiesas vārdā arī sieviete izdur vācu virsniekam acis un atstāj to mokāmies tajā pašā mežā, kur tas bērnībā mocījis putnus.

Silfīda (Sylfidden)
Dorte Bengtsona (Dorte Bengtson), 2008. 7 min
Silfīlda ir ģimenes fabula, kur sapņi tiek satriekti pīšļos, jo visam ir jāiederas sociālajās normās un pareizajos uzvedības modeļos.

Nemiers (Anxiety)
Kristofers Bo (Christoffer Boe), 2001. 34 min
Mums ir jāseko vīrietim, kas alkst pēc mīlestības. Alkst tik ļoti izmisīgi, ka viņa apziņa ir pārpildīta ar šaubām un bailēm. Tāpēc es jūs lūdzu – pieskatiet viņu.

Indija (Indien)
Pernille Fišere Kristensena (Pernille Fischer Christensen), 28 min
”Indija” ir smalks jaunās meitenes Aprilas portretējums un pazaudētās laimes meklējumi.

15. novembris plkst. 20.00
4. programma

Tranzītā (In Transit)
Līsa Ashana (Lisa Aschan), 2003. 25 min
Poļu stjuarte, kas pavada Kopenhāgenā nakti, lai sagaidītu savu nākamo lidojumu, sastop kādu kopenhāgenieti. Vīrietis uzstāj, ka vēlas parādīt Kopenhāgenu. Nakts izvēršas tāda, kādu neviens no viņiem nebija gaidījis.

Pirāts Vigo (Viggo – havets skræk)
Jākobs Lejs (Jacob Lej), 2006. 8 min
Jūrā visi aiztur elpu: starp mākoņiem uz mirkli pavīd milzu lielgabala lode. ”Tas būs skaļi,” nodomā Vigo, un ienirst ūdenī, lai glābtu Jingu. Un tad lielgabala lode no visa spēka ietriecas savā mērķī.

Kad iedegas kaisle (Når lysterne tændes)
Mārtins Strangs (Martin Strange), 2001. 27 min
Lai iegūtu savā dzīvē nedaudz laika sev pašam, aizietu pavakariņot un noskatīties filmu, vīrs savai sievai pasaka, ka aizkavēsies darbā. Kad sieva atklāj šos melus, viņa nolemj, ka vīram ir mīļākā. Izdomātās trešās personas dēļ vīru gaida paskaidrojumi un negaidītas atklāsmes.

Anna
Runārs Runarsons (Runar Runarsson) 2009. 35 min
Anna ir 12 gadus veca meitene, kas dzīvo nelielā zvejnieku ciematiņā. Viņa ir nonākusi dzīves krustcelēs – meitenes dzīve mainās, un Anna pati arī.


Biļetes cena 2.10 Ls, studentiem 1.20. Ieeja uz lekciju brīva.

Organizē: Dānijas Kultūras institūts, Dānijas Karalistes vēstniecība, Dānijas Kino skola, Kinogalerija, Kinoskola.
 
Atgriezties
 
 
 
Komentāri
 
Jūsu vārds
Jūsu e-pasts
Teksts