VIZUĀLO MĀKSLU PORTĀLS

LV   ENG
Kārļa Dobrāja izstāde Talsos
Guna Millersone, Talsu novada muzeja galv. speciāliste mākslas jautājumos
Talsu novada muzeja Izstāžu zālē līdz 6. martam apskatāma pazīstamā gleznotāja Kārļa Dobrāja (dz. 1943) darbu personālizstāde "Zelta ābele".
 
Kārlis Dobrājs. Alegorija. Audekls, eļļa. 130x130 cm. 2008
 
Izstāde ar šādu pat nosaukumu, bet, protams, daudz plašāka, gandrīz mēnesi bija eksponēta Latvijas Mākslas akadēmijas galerijā "L" Rīgā, Pētersalā (to apmeklēja arī Valsts prezidents Valdis Zatlers ar kundzi), bet no Talsiem tā tālāk ceļos uz Jelgavu un citur; šādi mākslinieks svin sava radošā darba 50 gadus.

Izstādei Talsos atlasīti darbi, kuri koncentrēti parāda Kārļa Dobrāja, izcila telpiskās glezniecības un laba zīmētāja, daiļrades gaitu – te ir divas lielformāta daudzfigūru kompozīcijas no Latvijas Mākslinieku savienības krājuma "Spēle" un "Dārzā". Īpaši jau pēdējo darbu – košu un ražīgu ābeli ar augļu lasītājiem zaros, skatītāji atpazīs kā vienu no hrestomātiskākajiem 1970. gadu latviešu glezniecības darbiem, kur visuzskatāmāk apvienojies tā laika valdošais "skarbais stils" ar īpašo Dobrāja poētisma un romantikas traktējumu, radot ļoti pozitīvu un gaišu gleznas koptēlu. Starp citu – šī bilde tapusi 1970. gadā Daugavpilī, kur tobrīd tieši Kārļa Dobrāja vadībā aizsāka veidoties spēcīga jauno mākslinieku grupa. Šai laikā Kārlim Dobrājam tapuši arī vērienīgi sienu gleznojumi (Daugavpils pionieru namā) un bijusi aktīva sabiedriskā dzīve – par Daugavpils mākslinieku organizāciju toreiz varēja dzirdēt tikai izcilu vērtējumu.

Atgriežoties no Daugavpils, Kārlis Dobrājs glezno vairāk portretus, aktus un klusās dabas. Pēdējo gadu glezniecību izstādē pārstāv "Vemjošā Demakova", "Dita", pašportreti u.c. Taču šobrīd Kārlis Dobrājs ir uzskatāms par vienu no izcilākajiem mākslas pedagogiem Latvijā – kopš 1994. gada viņš vada savu gleznošanas privātstudiju Rīgas centrā, bet līdz tam ir strādājis Mākslas akadēmijas Zīmēšanas katedrā un vadījis Latvijas Universitātes pedagoģijas fakultātes Mākslas nodaļu (1987–1992). Savas studijas nozīmību un gaisotni sajūtam dižajā, vēl šajā gadā parakstītajā gleznā "Mana studija". Noteikti jāatzīmē mākslinieka izcilo zīmējumu daļa izstādes ekspozīcijā; Dobrājs ilustrējis pietiekošu skaitu grāmatu, arī Aleksandra Pelēča krājumu "Puisiska dvēsele" (1990). Un vēl viens pašam māksliniekam tik nozīmīgs pēdējo gadu darbs – izstādē ir apskatāms pieminekļa makets "Zelta ābele", tas būs Kārļa Dobrāja veltījums Latvijas valsts simtgadei 2018. gadā.

Tikšanās ar mākslinieku notiks 15. februārī plkst. 17:00.
 
Talsu novada muzejs
K. Mīlenbaha iela 19, Talsi
o., t., c., pt., s., sv. 10.00–17.00
pirmdienās slēgts
www.talsumuzejs.lv
 
Atgriezties
 
 
 
Komentāri
 
Jūsu vārds
Jūsu e-pasts
Teksts