LV   ENG
Pirmizrāde dokumentālajai filmai "Pēckara gadi"
Zane Balčus, Rīgas Kino muzeja projektu vadītāja
Piektdien, 8. aprīlī plkst. 18:00 Rīgas Kino muzejā notiks pirmizrāde dokumentālajai filmai "Pēckara gadi" no dokumentālo filmu cikla „Kino gadsimts Latvijā.” Filmas autors Agris Redovičs, režisors Dāvis Sīmanis, producente Dzintra Geka.
 
 
Filmas stāsts ir par to, ka Latvijas kino arī visskarbākajos Staļina režīma laikos tomēr bija spilgta un nepieciešama nacionālās kultūras izpausme. Tā ir neatņemama mūsu kultūras vēstures daļa.
Laikā pēc Otrā pasaules kara Latvijā jaunajai varai kino bija pati svarīgākā no mākslām. Sākās regulāra kino hronikas uzņemšana, kam bija jāatbilst tā laika ideoloģiskajām un estētiskajām prasībām.

Pēckara gadi sakrita ar „mazfilmu” periodu. Visā PSRS uzņēma tikai nedaudz vairāk par 10 filmām gadā. Tāpēc līdz 1956. gadam Latvijā uzņēma tikai 4 pilnmetrāžas aktierfilmas – Mājup ar uzvaru (1947), Rainis (1949), Uz jauno krastu (1955) un Salna pavasarī (1955). Katra no tām bija notikums vietējā kultūras dzīvē. Cilvēki priecājās redzēt uz ekrāna savus iemīļotos aktierus. Tas ļāva samierināties ar vēsturiskās patiesības pārveidojumiem filmās Rainis un Uz jauno krastu. Raini pirmajā rādīšanas nedēļā Latvijā noskatījās vairāk kā 25 000 skatītāju. Mākslinieks Viktors Šildknehts, režisors Rolands Kalniņš, aktrises Baiba Indriksone un Zigrīda Stungure filmā Pēckara gadi iepazīstina ar filmu tapšanas apstākļiem toreiz, kas brīžiem bija visai dramatiski.

Filmā piedalās: Rīgas kinostudijas laboratorijas darbiniece Larisa Čirkina, Rīgas hronikāli dokumentālo filmu studijas operators Visvaldis Frijārs, aktrise Baiba Indriksone, režisors Rolands Kalniņš, aktrise Zigrīda Stungure, montāžas režisore Margarita Surdeko, mākslinieks Viktors Šildknehts.

Izmantoti Latvijas Valsts kinofotofonodokumentu arhīva, Rīgas Kino muzeja un privāto krājumu materiāli.

Finasē: Valsts Kultūrkapitāla fonds.

Filmas radošā grupa: producente Dzintra Geka, režisors Dāvis Sīmanis, autors Agris Redovičs, operatori Gunārs Bandēns, Aivars Lubānietis, Igors Tūns, skaņu režisors Normunds Deināts.

Aizkadra tekstu lasa Vilis Daudziņš.

Filmas garums: 40’

Filmas veidotāji pateicas Staņislavam Armandam, Jānim Celmam, Vijai un Rūtai Frijārēm, Gļebam Korotējevam, Annai Patrikējevai par atmiņu stāstiem, kas palīdzēja izprast aizgājušo laiku.


Ieeja: 1,50 Ls / 1,00 Ls (stud.), 0,50 Ls (pens., skol.). Latvijas Kinematogrāfistu savienības biedriem ieeja bez maksas.

Rīgas Kino muzejs: Peitavas iela 10/12 (ieeja no Alksnāja ielas pretī galerijai Daugava)
 
Atgriezties
 
 
 
Komentāri
 
Jūsu vārds
Jūsu e-pasts
Teksts