LV   ENG
Krisas Krausas filma "Gravity and Grace"
Katrīna Teivāne, "kim?" laikmetīgās mākslas centra tekstu autore
2011. gada 5. maijā plkst. 19.00 "kim?" ievērojamās amerikāņu rakstieces un režisores Krisas Krausas (Chris Kraus) filmas “Gravity and Grace” prezentācija.
 
Kadrs no Krisas Krausas filmas "Gravity and Grace" (1996)
 
"Gravity and Grace" ir eksperimentāla mazbudžeta spēlfilma, kas tika uzņemta 1996. gadā un ko pati autore ir aprakstījusi kā intelektuāļa mājas amatiervideo. Filma stāsta par Sēlu Deivisu, izmisušu vidusšķiras sievieti no Jaunzēlandes, kas sastop harizmātisku mistiķi Tomasu Ārmstrongu, kurš tic nezināmiem lidojošiem objektiem. Sēla pievienojas viņa sekotāju grupai Starpplanētu institūtā. Ar sievieti sazinās citplanētieši, kuri pavēsta, ka pasauli drīzumā iznīcinās plūdi. Grupas biedri cītīgi gatavojas šim notikumam un tic, ka viņus no bojāejas izglābs lidojošie šķīvīši. Tā kā plūdi un citplanētieši neparādās, grupa rod pārliecību, ka viņu darbības un ticība katastrofu ir novērsušas.

Filmas sižeta blakus līnija pievēršas Gravitijai un Greisai, divām jaunām staigulēm no Oklendas, kas pēc smaga savstarpēja strīda pārtrauc kopīgi ierasto dzīvesveidu. Pēc negaidītas tikšanās ar Sēlu, Greisa nolemj iefiltrēties Starpplanētu institūtā un slepeni veikt antropoloģisku pētījumu. Savukārt Gravitija, vīlusies Jaunzēlandē, emigrē uz Ņujorku, kur viņa dzīvo kā badacietēja māksliniece. Filmas stāsts risinās ap Gravitijas gaitām Ņujorkas mākslas pasaules zemākajos slāņos. Viņa satiek rakstnieku, kurš žēlojas par savu likteni, māca angļu valodu pusanalfabētiem, satiek melnādainu vīru bārā, kā arī viņas darbu kritizē un par nekam nederīgu atzīst kāda muzeja kuratore. Pēc šīs tikšanās Gravitija debesīs redz vīziju - lidojošu baltu disku.

"Gravity and Grace" ir Losandželosā dzīvojošās rakstnieces un režisores Krisas Krausas pēdējā filma. Autore savā daiļradē pievēršas plašam tēmu lokam, kas skar feminismu, dzimumu politiku, seksu, filozofiju un mīlestību. Kopā ar franču filozofu Silvēru Lotrinžē (Sylvère Lotringer) un Heidiju El Kholti (Hedi El Kholti) Krisa Krausa ir Amerikas vadošā neatkarīgā izdevuma “Semiotext(e)” redaktore. 1997. gadā viņa publicēja savu pirmo romānu "I Love Dick". Tam sekoja romāni un esejas - "Aliens and Anorexia" (2000), "Video Green: Los Angeles Art and the Triumph of Nothingness" (2004), "Torpor" (2005) un “Where Art Belongs” (2011). Krisa Krausa šodien ir plašāk pazīstama tieši kā rakstniece, taču arī viņas filmogrāfija nav mazāk nozīmīga. Autores eksperimentālās filmas, kas ir veidotas laika posmā, ko viņa pavadīja Ņujorkā (1982-1992), līdz 8. maijam ir aplūkojamas "kim?" izstādes “Valoda mākslā / Two Occasions. Fig. 7 - Konkrēti piemēri” ekspozīcijā.

Pirms filmas seansa izstādes kuratore Egija Inzule sniegs īsu ievadu filmai "Gravity and Grace" un Krisas Krausas daiļradē.

Filmas garums - 87 min. Tā tiks rādīta angļu valodā bez tulkojuma.

Ieeja - bez maksas.
 
Atgriezties
 
 
 
Komentāri
 
Jūsu vārds
Jūsu e-pasts
Teksts