LV   ENG
Rodrigo Rikarda filmas Kino muzejā
Zane Balčus, Rīgas Kino muzeja projektu vadītāja
26. maijā plkst. 17:00 Mākslas dienu ietvaros Rīgas Kino muzejā tiks demonstrētas divas režisora Rodrigo Rikarda filmas – „Dzīvais māls” (1966) un „100 gadi un ota. Margarita Stīpnieks” (2010).
 
Filmā „Dzīvais māls” (1966, 27 min) uz Latgales dabas fona stāstīts par izciliem Latgales keramiķiem – Polikarpu Vilcānu, Andreju Paulānu, Polikarpu Čerņavski, Antonu Šmulānu un citiem. Filmā skan komponista Paula Dambja mūzika. 1966. gadā „Dzīvas māls” tika atzīta par labāko dokumentālo filmu Baltijas republikās.

Savukārt otra būs 2010. gadā uzņemtā un pagaidām vēl nekur publiski neizrādītā filma „100 gadi un ota. Margarita Stīpnieks” (2010, 33 min). Margarita Stīpnieks ir māksliniece ar ļoti interesantu dzīves gājumu, kura lielāko dzīves daļu nodzīvojusi trimdā un tādēļ Latvijā mazāk zināma. Stīpnieks sāka mācīties glezniecību vēl pie meistara Ģederta Eliasa Mākslas akadēmijā. Sākoties 2. Pasaules karam, Margarita Stīpnieks atradās trimdā Vācijā, bet vēlāk apmetās uz dzīvi Austrālijā. Viņa varēja pārtikt, pārdodot savas gleznas un pasniedzot gleznošanas stundas labi pārtikušiem cilvēkiem. Esot jau ievērojamā vecumā – 96 gadi – māksliniece nolēma pārdot savu māju Adelaidā un atgriezties Latvijā, savā dzimtajā vietā Saldū. Stīpnieks gleznas šobrīd atrodas gan Austrālijas, gan ASV muzejos, privātkolekcijās. Filmas uzņemšanas brīdī māksliniecei bija 100 gadi, bet viņa vēl turpināja gleznot. Sagaidot šo lielo jubileju, māksliniece saņēma apsveikumus no augstām amatpersonām un pat karaliskās ģimenes: Austrālijas premjerministres, Anglijas karalienes un Latvijas prezidenta.

Abu filmu autors režisors, operators un scenārists Rodrigo Rikards 1967. gadā ar izcilību beidzis Vissavienības Valsts kinoinstitūtu Maskavā ar filmu „Pusstunda Latvijā”, kas bija pirmā krāsainā filma Latvijas TV. Rikards līdz šim uzņēmis 103 dokumentālās un koncertfilmas, 1995. gadā nodibinājis Vizuālo mākslu studiju „Scilla”, kurā producētas jau 23 filmas. Režisors veidojis vairākas filmas par māksliniekiem, pēdējās no tām par tēlnieci Artu Dumpi „Akmeņi debesīs” un līvu mākslinieku Andreju Šulcu „Līvs ar otu”.

Seanss norise: 26. maijā plkst. 17:00, Rīgas Kino muzejā, Peitavas ielā 10/12 (ieeja no Alksnāja ielas)

Ieeja: 0,50 Ls
 
Atgriezties
 
 
 
Komentāri
 
Jūsu vārds
Jūsu e-pasts
Teksts