VIZUĀLO MĀKSLU PORTĀLS

LV   ENG
Tēlniecības kvadriennāle Rīga 2012
Amanda Boka, sabiedrisko attiecību koordinatore
05.10.2012 - 25.11.2012

11. Starptautiskā Tēlniecības kvadriennāles Rīga 2012 – "Integrācijas anatomija" ietvaros izstādīti Eiropas mākslinieku un mākslinieku grupu darbi. Kvadrinnāles laikā apskatāms arī slavenās Slovēnijas mākslinieku apvienības IRWIN veidotais plakāts "Laiks jaunai valstij".
 
IRWIN. Laiks jaunai valstij
 
Plakāts ar izaicinošo saukli “Laiks jaunai valstij. Daži saka, jūs tur varat atrast laimi” tiks izvietots Rīgas centrā, tādā veidā vēršot skatītāju uzmanību uz kopējo kvadriennāles tēmu un ļaujot vēlreiz aktualizēt neviennozīmīgo integrācijas jautājumu.

"Mākslas darba ideja ir rosināt pārdomas par cilvēka nepārtraukto vēlmi nojaukt veco un būvēt jaunas pasaules un par to, vai tiešām "zāle citur ir zaļāka”. Plakāts aicina atcerēties, ka mēs pēdējos simts gados neskaitāmas reizes esam tikuši aicināti celt jaunu valsti un pārdomāt, vai mums šobrīd tā atkal ir jābūvē no jauna un ja tā, tad kāpēc, komentē viens no trim izstādes kuratoriem, Ivars Drulle.

Lielformāta plakāts ar šo saukli ir bijis izvietots pie Maskavas Modernās mākslas muzeja, Londonas centrā, Leipcigā un citur. Šis projekts ir kļuvis par vienu no ievērojamākajiem 21.gs. publiskās mākslas paraugiem.

IRWIN grupa izveidota Ļubļanā, astoņdesmito gadu sākumā un apvieno piecus slovēņu māksliniekus. Viens no populārākajiem apvienības darbiem ir performance “Predictions of Fire' sequence: Black Square on Red Square”, kas norisinājās 1992. gadā Maskavā. Tās laikā Sarkanajā laukumā tika izklāts melns auduma kvadrāts kā atsauce uz pasaulslaveno Kazimira Maļeviča gleznu “Melnais kvadrāts”. "Laiks jaunai valstij” būs pirmais IRWIN darbs, kas līdz šim izstādīts Latvijā.
 
Stefanos Tsifopulos. Politiskās integrācijas skatuve. 2012
Huberts Čerepoks. Viss ir tumsa. 2012
 
Pie Uzvaras un Brīvības pieminekļiem izvietoti provokatīvi mākslas darbi, rosinot sabiedriskas diskusijas par integrācijas tēmu. Brīvības pieminekļa pakāji rotās poļu mākslinieka Huberta Čerepoka (Hubert Czerepok) veidotā Dāvida zvaigzne-komēta, bet pie Uzvaras pieminekļa atradīsies V. Putina priekšvēlēšanu skatuve, kuras autors ir mākslinieks no Nīderlandes Stefanos Tsifopulos (Stefanos Tsivopoulos).

Huberts Čerepoks ir pasaulē zināms poļu mākslinieks, kura darbi izstādīti gan Ņujorkas, gan Berlīnes prominentākajās mākslas telpās un galerijās. Darbu "Viss ir Tumsa” plānots novietot Brīvības pieminekļa pakājē. Pats mākslinieks savu veikumu komentēt nevēlas, tādā veidā atstājot to skatītāju vērtējumam un personīgai interpretācijai. Instalācija sastāv no diviem spuldzīšu izgaismotiem elementiem un no tik populārā Ziemassvētku rotājuma – krītošas zvaigznes, tas mirklī pārvēršas par ebreju simbolu – Dāvida zvaigzni.

Netālu no Uzvaras pieminekļa tiks izvietots pazīstamā mākslinieka Stefanos Tsifopulos objekts "Politiskās integrācijas skatuve”, kas veidots rekonstruējot Vladimira Putina 2012. gada priekšvēlēšanu kampaņas skatuvi. Mākslinieks uzsver, ka visi garāmgājēji un skatītāji ir aicināti izmantot skatuvi un tādā veidā iesaistīties dialogā par aktuālajiem integrācijas jautājumiem, vingrinoties demokrātijā.
 
Ernests Kļaviņš. Draudzības arka. Skice. 2012
Ginters Krumholcs. Rozes vārdā. Skice. 2012
 
Starptautiskās Tēlniecības kvadriennāles ietvaros apskatāmi arī divu latviešu mākslinieku – Gintera Krumholca un Ernesta Kļaviņa veidoti vides objekti. Abi mākslinieki 2011. gadā nominēti prestižajai "Purvīša balvai".

Ernests Kļaviņš (dz. 1977) Latvijā un citur pasaulē zināms kā gleznotājs un talantīgs karikatūrists ar spēju savos darbos precīzi un tieši atainot sabiedrības netikumus. Arī šogad mākslinieks ticis nominēts "Purvīša balvai" par izstādi "Karš starp titāniem un rūķīšiem". Īpaši festivālam radītais darbs "Draudzības arka” ir mākslinieka debija trīsdimensionālajā mākslā.

Ginters Krumholcs (dz. 1980) atpazīstams un raksturojams kā sociāli aktīvs tēlniecības mākslas autors, kurš savos darbos vērš sabiedrības uzmanību uz to, ka neviens nedzīvo ārpus pasaules kultūras konteksta. Tēlniecības kvadriennālē mākslinieks piedalīsies ar darbu "Rozes vārdā", kurš, kā uzsver pats mākslinieks, ir atvērts "piejaucēšanai" un individuālām interpretācijām, neierobežojot skatītāju iztēli. Viens no pagājušā gada rudens aktuālākajiem mākslas notikumiem bija Gintera Krumholca personālizstāde "Mayday!" galerijā "Māksla XO".

 
2012. gada 11. oktobris: Šobrīd aplūkojami tikai 80 % no Tēlniecības kvadriennāles Rīga 2012 ekspozīcijas

Pagājušajā piektdienā, 5. oktobrī, Latvijas dzelzceļa vēstures muzejā tika atklāta vērienīgā Tēlniecības kvadrinnāles Rīga 2012 "Integrācijas Anatomija" izstāde.

Pēc Rīgas Domes lēmuma neatļaut izstādīt pilsētvidē vairāku starptautiski ievērojamu mākslinieku tēlniecības objektus augstvērtīgus, visa kvadriennāles ekspozīcija tika iekārtota Latvijas dzelzceļa vēstures muzeja teritorijā.

Šobrīd tehnisku iemeslu dēļ muzejā izstādīti ir tikai 80 procenti darbu, jo pārplānojot objektu atrašanās vietu, nebija iespējams izstādīt visus darbus un vairākas nozīmīgas ekspozīcijas detaļas tikai tagad tiek pielāgotas jaunajai videi.

Paredzams, ka ekspozīcija tiks sakārtota līdz nākamās nedēļas sākumam, kad Latvijas dzelzceļa vēstures muzejā būs skatāmi gan vaska Ļeņini, (Erbosins Meldibekovs “Mutācija”) kas bija redzami 2011. gada Venēcijas biennālē, gan 6 gigantiski Guantanamo cietuma ieslodzīto portreti ķīniešu mākslinieku skatījumā (Kristofs Faulhābers “Palau triptihs”). Jāpiebilst, ka “palīgs džungļos” ir pie katra darba pievienotais autora komentārs par savu ideju.

Tēlniecības kvadriennāle Rīga 2012 skatāma līdz 24. novembrim. Muzejs atvērts no otrdienas līdz sestdienai. Darba laiks: pirmdien, otrdien, trešdien, piektdien, sestdien no 10.00–17.00, ceturtdienās no 10.00–20.00.

Informāciju sagatavoja: Kristiāna Kārkliņa, sabiedrisko attiecību nodaļa
 
Atgriezties
 
 
 
Komentāri
 
Jūsu vārds
Jūsu e-pasts
Teksts