VIZUĀLO MĀKSLU ŽURNĀLS

LV   ENG
Purvīša balva vizuālajā mākslā
Līga Marcinkeviča, žurnāla "Studija" galvenā redaktore
Purvīša balvas nominantu darbu izstāde
06.02.-29.03.2009. Latvijas Nacionālā mākslas muzeja izstāžu zāle "Arsenāls"

 
 
11. februārī Latvijas Nacionālā mākslas muzeja Baltajā zālē tiks pa-sniegta Purvīša balva vizuālajā mākslā. Uz pirmo balvu pretendē  Gints Gabrāns, Helēna Henrihsone, Ieva Iltnere, Katrīna Neiburga, Andris Eglītis, Ēriks Božis, Miks Mitrēvics, Sarmīte Māliņa un Kristaps Kalns.

Jau ilgāku laiku Latvijas mākslinieki bija atmetuši cerību tapt profesionāli novērtētiem. Analītiskā kritika "aizsapņojusies", dažkārt tās vietā piedāvājot detalizētu mākslas darba aprakstu.

Un tad pagājušā gada februārī pēc Latvijas Nacionālā mākslas muzeja iniciatīvas tika dibināta PURVĪŠA BALVA. Jaundibinātā balva tiks pasniegta vienam māksliniekam vai mākslinieku grupai reizi divos gados. Par muzeja patronu, kas apņēmies nākamos desmit gadus finansiāli atbalstīt balvas piešķiršanas procesu, parakstot nodomu protokolu, kļuva SIA Alfor.

Balva nosaukta latviešu glezniecības vecmeistara Vilhelma Purvīša vārdā, kurš bija izcils sava laika mākslinieks un mākslas peda-gogs, guvis atzinību ne tikai Latvijā, bet arī starptautiski.

Balvas nominantu vērtēšana notiek divās kārtās. Vispirms septiņiem ekspertiem, kas šoreiz bija Elita Ansone, Solvita Krese, Ieva Astahovska, Kristīne Briede, Artis Svece, Alise Tīfentāle un Edgars Vērpe, bija jānosauc ne vairāk kā astoņi mākslinieki vai mākslinieku grupas, kas pārstāvējuši Latvijas mākslu Latvijā un pasaulē ar izcilu mākslas darbu laikposmā no 2007. līdz 2009. gadam.

Balvai izvirzīto nominantu veikumu izstādē vērtēs deviņi žūrijas locekļi, no kuriem divi ir starptautiski atzīti speciālisti.

Pirmās Purvīša balvas žūrija: Helēna Demakova (līdz 13.01.2009. LR kultūras ministre), Māra Lāce (Latvijas Nacionālā mākslas muzeja direktore), Jānis Zuzāns (SIA Alfor valdes priekšsēdētājs), Hanss Ulrihs Obrists (Hans Ulrich Obrist), mākslas teorētiķis un kurators, Serpentine Gallery starptautisko projektu direktors (Londona, Lielbritānija), Leonīds Bažanovs (Леонид Бажанов), Valsts laikmetīgās mākslas centra mākslinieciskais direktors (Maskava, Krievija), Laima Slava (mākslas zinātniece), habilitētais mākslas doktors Eduards Kļaviņš (mākslas zinātnieks, Latvijas Mākslas akadēmijas profesors), Aleksejs Naumovs (gleznotājs, Latvijas Mākslas akadēmijas rektors) un Andis Sīlis (arhitekts).

Balvas dibināšana vieš cerības, ka Latvijas kultūras dzīvē iesakņosies tradīcija atbalstīt radošo individualitāti un talantu apliecinājušus māksliniekus, kuru idejām ir zīmīga loma latviešu mākslas procesa attīstībā. Balva ir 20 000 latu, ieskaitot nodokļus. Bet ne jau latu daudzums izšķirs balvas likteni. Tikai ekspertu profesionalitāte, izvērtējot mākslas notikumus un nosaucot nominantus, un spēja pamatot savu izvēli noteiks, vai Purvīša balva kļūs par prestižu un nozīmīgu notikumu Latvijas kultūrā.

No 6. februāra līdz 29. martam LNMM izstāžu zālē "Arsenāls" ikviens var skatīt nominēto mākslinieku darbu izstādi. Šo materiālu mēs sagatavojām, lai padarītu jums interesantāku ekspozīcijas apmeklējumu. Turpinājumā lūdzām vairākus savas jomas profesionāļus sniegt vērtējumu par mākslas darbiem. Jums ir iespēja salīdzināt un izlemt, vai esat vienisprātis ar ekspertiem un žūriju.

 
Atgriezties