VIZUĀLO MĀKSLU ŽURNĀLS

LV   ENG
Swedbank mākslas balva Mikam Mitrēvicam
Jana Kukaine, mākslas kritiķe
 
2008. gadā starptautisko Swedbank mākslas balvu (bijusī Hansabank balva) saņēma Miks Mitrēvics, apsteidzot četrus sāncenšus no pārējām Baltijas valstīm, Zviedrijas un Krievijas. Miks konkursa izstādē piedalījās ar darbu "Personu kolekcija", ko Rīgā redzējām Andrejsalā pasākuma "Mobilais muzejs" ietvaros. Visu pagājušā gada vasaru līdz vēlam rudenim "Personu kolekcija" valdzināja Eiropas laikmetīgās mākslas biennāles MANIFESTA 7 skatītājus (par to "STUDIJAS" 62. numurā).

Iepriecina arī tas, ka šī nebija pirmā reize, kad Swedbank mākslas balvas žūrijas labvēlību izpelnījās mākslinieks no Latvijas, jo 2004. gadā balvu saņēma Gints Gabrāns. Par konkursa norisi un balvas nozīmi stāsta KUMU mākslas muzeja direktore Sirje Helme.
 
Miks Mitrēvics saņem Swedbank balvu izstādes atklāšanā KUMU. Foto no publicitātes materiāliem
 
Jana Kukaine: Pirmo reizi Swedbank mākslas balva tika pasniegta 2000. gadā. Toreiz konkursā varēja piedalīties vien mākslinieki no Igaunijas. 2003. gadā tika uzaicinātas arī Latvija un Lietuva. 2008. gadā dalībvalstu lokā tika iekļautas Skandināvija un Krievija. Kā jūs komentējat pārmaiņas konkursa uzstādījumā? Sirje Helme: Balvas pasniegšanas norisē daudz kas ir mainījies. Agrāk žūrija katrā valstī izvēlējās vienu mākslinieku, kura pieteikumu sūtīja starptautiskajai žūrijai. Kad tika izvēlēts uzvarētājs, ziņu nodeva presei, bet māksliniekam bija jāsagatavo izstāde, kas apceļoja visas trīs Baltijas valstis. Uzvarētājs saņēma balvu 5000 eiro apmērā, un tai klāt nāca iespēja rīkot personālizstādi.

Tagad kārtība ir mainījusies: vietējo žūriju atlasītie kandidāti tiek uzaicināti izstādīt darbus vienuviet kopējā izstādē kādā no dalībvalstīm. Šoreiz tā ir Igaunija - visi nominantu darbi ir apskatāmi KUMU muzejā līdz 15. februārim. Pirms izstādes atklāšanas to apmeklē žūrija un, pamatojoties uz mākslinieka pieteikumu un izstādē apskatāmajiem darbiem, izdara vērtējumu, ko pasludina izstādes atklāšanas dienā. Iespēja apskatīt visus balvas pretendentus vienuviet ļauj gūt ieskatu arī par attiecīgo reģionu mākslas dzīves jaunākajām norisēm.

Ir divi iemesli, kāpēc Swedbank un KUMU nolēma paplašināt balvas pretendentu loku. Pirmkārt, jo vairāk dalībnieku, jo produktīvāka sacensība, kas nodrošina augstāku kvalitāti. Otrkārt, jo vairāk ir iesaistīto dalībvalstu, jo lielāka būs šīs balvas starptautiskā pazīstamība. Dalībvalstu loka paplašinājums sakrīt arī ar pašas bankas darbības lauka palielināšanos.

J.K.: Kas bija konkursa žūrija?

S.H.: Starptautiskie speciālisti, kuratori, muzeju direktori: Īrisa Millere-Vestermane (Iris Müller-Westermann, Moderna Museet, Zviedrija), Māreta Jaukuri (Maaretta Jaukkuri, Kunstnernes Hus, Norvēģija), Norberts Vēbers (Norbert Weber, neatkarīgs izstāžu kurators, Vācija), Jaroslavs Suhans (Jaroslaw Suchan, Muzeum Sztuki, Lodza, Polija) un Sirje Helme (KUMU, Igaunija).

J.K.: Pēc kādiem kritērijiem tiek vērtēts mākslinieku veikums?

S.H.: Par nominācijas kritēriju tiek izmantots apsvērums, ka pēdējā gada laikā konkrētais mākslinieks bijis radoši aktīvs, kvalitatīvi strādājis un guvis panākumus.  Novatorisks mākslinieka redzējums un jauni risinājumi vienmēr tiek atzinīgi vērtēti.

 
Miks Mitrēvics. Personu kolekcija. Skats no ekspozīcijas. 2008. Foto no publicitātes materiāliem
 
J.K.: Kā notiek kandidātu pieteikšana konkursam?

S.H.: Paši mākslinieki pieteikties nevar. Katrā valstī viņus izvirza vietējā žūrija. Šī procedūra nodrošina, ka tiek izvēlēti labākie kandidāti, kas pārstāvēs konkrēta reģiona laikmetīgo mākslu.  

J.K. Vai ir mainījies naudas balvas apjoms?

S.H.: Tas ir divkāršojies - no 5000 līdz 10 000 eiro. Tā ir vērā ņemama summa salīdzinājumā ar citām mākslas balvām.

J.K.: Vai ir vēl kādi iemesli, kāpēc māksliniekam būtu jācenšas iegūt šo balvu?

S.H.: Swedbank balva Baltijas reģionā jau ir labi nostiprināta. Tagad, paplašinot savu darbību, mūsu mērķis ir celt balvas prestižu daudz lielākā mērogā. Šai balvai ir laba vēsture, visi iepriekšējo gadu nominanti ir spēcīgi mākslinieki, kas guvuši starptautisku atzinību. Savukārt materiālais guvums ir tāds, ka visiem balvas pretendentiem tiek sniegts pilns atbalsts, lai izveidotu konkursam izvirzīto mākslas darbu. Tā kā žūrija ir starptautiski ļoti cienījama un to veido dažādu mākslas institūciju pārstāvji, māksliniekiem ir iespēja pieteikt sevi starptautiskā mākslas apritē un iegūt jaunus kontaktus.

J.K.: Vai 2009. gadā, par spīti ekonomiskai krīzei, balva tiks pasniegta?

S.H.: Janvārī pārstāvji no visām valstīm sanāks kopā, lai apspriestu mūsu darbības plānus 2009. gadam, tad lems arī par to.

Vairāk informācija par balvu un māksliniekiem: www.swedbank.ee/artaward

 
Atgriezties