VIZUĀLO MĀKSLU PORTĀLS

LV   ENG
Izstāde "Harijam Bobinskim – 105"
Jana Rāve, Jūrmalas pilsētas muzeja Galvenā mākslas speciāliste
13.03.2014 - 06.04.2014

Gleznotāja Harija Bobinska (1909–1967) daiļrades ceļš nav garš – tikai divi gadu desmiti. Šajā laikā mākslinieks radījis plašu ainavu un kluso dabu klāstu, bet, galvenokārt, viņš strādājis ar portretiem. Un tieši šajā sarežģītajā žanrā Harijam Bobinskim ir vislielākie nopelni.
 
Harijs Bobinskis. Klusā daba ar augļu vāzi. 1958
Harijs Bobinskis. Meitas portrets. 1959
Harijs Bobinskis. Strādnieks. 1960
Harijs Bobinskis. Pašportrets. 1943
 
Mākslinieks dzimis 1909. gadā Dubultos, mežsarga ģimenē. Pirmais pasaules karš Bobinsku ģimeni aizved bēgļu gaitās uz Krieviju. 1919. gadā ģimenei atsaka lūgumam atgriezties neatkarīgajā Latvijā, tādēļ tiek pieņemts lēmums bēgt un nelegāli šķērsot robežu. Jau septiņpadsmit gadu vecumā jaunietis uzsāk darba gaitas: viņš ir strādnieks Slokas papīrfabrikā, krāvējs Rīgas ostā, retušētājs ģimenei piederošajā fotoateljē Rīgā. Vasaras tiek pavadītas tēvam piederošajā peldu iestādē Mellužos. Neatkārtojamā jūras ainava ir daudzu mākslinieka turpmāko darbu iedvesmas avots. 1938. gadā Harijs Bobinskis iestājas Latvijas Mākslas akadēmijā, kur studē glezniecību. Par viņa skolotājiem kļūst Ģederts Eliass un Valdemārs Tone, kas atstāj neizdzēšamu iespaidu uz jaunā mākslinieka izteiksmes līdzekļu izvēli, stilu un pasaules uztveri. 1939. gadā Harija Bobinska ģimene – māte, abas māsas un jaunākais brālis – sekojot repatriācijas uzsaukumam no Vācijas valdības puses, atstāj Latviju uz visiem laikiem. Sākas karš. 1944. gadā gleznotājs beidz Mākslas akadēmiju ar diplomdarbu „Mākslinieka ģimene” (atrodas LNMM mākslas krājumā), taču oficiāls papīrs nenoliktā marksisma - ļeņinisma eksāmena dēļ netiek izsniegts. Mākslinieka ģimenē aug divi bērni - dēls Leo un meita Helēna. Turpmākos dzīves gadus viņš velta daiļradei, līdztekus veicot darbu Mākslinieku savienībā – darbojas gleznotāju sekcijas birojā, vairākus gadus vada kombināta „Māksla” portretu darbnīcu, organizē republikas pirmās portretu izstādes, piedalās Latvijas paviljona noformēšanā Vissavienības tautsaimniecības izstādē (1950.g.). Jau savas mākslinieciskās darbības sākumā Harijs Bobinskis sevi parāda kā mākslinieku, kuru interesē cilvēku domu un jūtu izteiksme, noskaņas un psiholoģiskās nianses. Gleznotājs cenšas iedziļināties portretējamā garīgajā pasaulē. Mākslinieka aktīvākais daiļrades laiks 20. gadsimta 50-tie, 60-tie gadi nepavisam nav viegls periods arī valstiskā mērogā, taču portretējamo pirmrindnieku un Sociālistiskā darba varoņu tēli tiek atainoti nevis kā pārcilvēki, bet gan kā pavisam parasti, reāli cilvēki ar savu iekšējo, individuālo starojumu. Un šis starojums vienlīdz labi lasās gan jaunu, gan gados vecāku cilvēku portretējumos. Ievērojama Harija Bobinska daiļrades sastāvdaļa ir sava laikmeta aktieru, mākslinieku un citu inteliģences pārstāvju portretējumi.

Harijs Bobinskis ir izteikts darba rūķis. Mazāk vārdu, vairāk darbu – tāda ir bijusi viņa devīze visu mūžu. Un darbu patiešām ir daudz. Jūrmalas pilsētas muzeja mākslas krājums var lepoties ar zīmējumu (pastelis, ogle) kolekciju un gleznu kolekciju (audekls, kartons/eļļa) portretu, klusās dabas un ainavas žanros. Harija Bobinska darbi atrodami Latvijas Nacionālā mākslas muzeja, Rīgas Vēstures un kuģniecības muzeja, Tukuma muzeja, Latvijas Mākslinieku savienības mākslas krājumos, kā arī neskaitāmās privātkolekcijās Latvijā un ārzemēs.
 
Jūrmalas pilsētas muzejs
Tirgoņu iela 29, Majori, Jūrmala, LV-2015
15.maijs – 14.septembris t., c., pt., s., sv. 10.00–17.00
pirmdienās, otrdienās slēgts
15.septembris – 14.maijs t., c., pt., s., sv. 10.00–18.00
pirmdienās, otrdienās slēgts
piektdienās – ieeja bez maksas
www.jurmalasmuzejs.lv
 
Atgriezties
 
 
 
Komentāri
 
Jūsu vārds
Jūsu e-pasts
Teksts