VIZUĀLO MĀKSLU PORTĀLS

LV   ENG
Zojas Geraskinas gleznu izstāde "Mana Rīga"
Beata Berga-Ritenberga, mākslas galerija Nissan Norde
Mākslinieces Zojas Geraskinas gleznu izstāde "Mana Rīga", kas tapusi par godu Eiropas kultūras galvaspilsētai Rīgai, kā arī ir saistīta ar mākslinieces apaļo jubileju, apskatāma mākslas galerijā Nissan Norde.
 
Kā jau ierasti autocentra Nissan Norde un mākslas galerijas Nissan Norde kopīgi rīkotajos pasākumos, tajos pulcējas modernu, kvalitatīvu un jaudīgu auto cienītāji, kā arī mākslas mīļotāji un baudītāji. Jūnija sākumā autosalona direktors Dainis Bremze klātesošajiem demonstrēja pilnīgi jauno Nissan X-Trail un uzlabotos Nissan Juke, kā arī Nissan Quashqai modeļus.

Sniedzot nelielu ieskatu Zojas Geraskinas radošajā biogrāfijā, noteikti jāmin, ka profesionālo izglītību viņa guvusi Latvijas Mākslas akadēmijā, beidzot Grafikas nodaļu, taču līdztekus četrām oforta lapām diplomdarbā bijuši arī trīs akvareļa zīmējumi. Jau agrā jaunībā aizsākusies interese par zīmējumu un glezniecību turpinājusies visa mūža garumā, kad Zoja Geraskina apvienojusi pedagoģisko darbu (Rīgas Dizaina skolā, privātskolā "Viktorija") ar radošo darbību. Mākslinieces darbi līdz šim ir bijuši apskatāmi piecpadsmit personālizstādēs, kā arī neskaitāmās grupu izstādēs Latvijā un aiz mūsu valsts robežām. Viņas gleznas priecē skatītāju sirdis pašmāju galerijās un privātkolekcijās, kā arī ārzemju mākslas kolekcionāru krājumos, īpaši jāpiemin Andresa Liltorpa (Dānija) kolekcija, kurā ir pāri pār divdesmit Zojas Geraskinas gleznu.
 
Zoja Geraskina. Klusā daba. Hennessy
 
Izstādei "Mana Rīga" māksliniece ir gatavojusies pēdējos trīs gadus, labi zinādama, ka 2014 gads, kas ir zīmīgs ar viņas mūža apļo jubileju, sakritīs ar Eiropas kultūras galvaspilsētas gadu. Izstāde ir veltījums Rīgai, kas ir arī Zojas Geraskinas dzimtā pilsēta, kurā viņa visu mūžu arī radoši strādājusi. Aplūkojot izstādītos darbus, tajos atpazīstam gan zināmus un populārus Vecrīgas objektus, gan arī dažādas priekšpilsētas ainiņas.

Gleznā "Opera" galvenais akcents, protams, ir mūsu Baltais nams, savukārt diptihs "Divi krasti" ir simbolisks Daugavas abu krastu attēlojums, tos caurvij likteņupe Daugava.

Iecienīts mākslinieces gleznu motīvs ir dažādu konfesiju Rīgas dievnami. Diptihā redzam Sv. Pētera baznīcu, kā arī Pārdaugavas baznīcu siluetus. Tematiskā ziņā Zojai Geraskinai tuva ir Maskavas priekšpilsēta jeb forštate. Māksliniece ir ļāvusies nomales valdzinājumam, no viņas gleznām staro priekšpilsētu šarms un mīļums. Gleznas "Priekšpilsēta (Maskačka)", "Priekšpilsētas saimnieki", "Priekšpilsētas Danaja" pauž klusu apcerīgumu par mūžīgo un ikdienišķo, lielo un niecīgo utt. Kā simboliskus pretmetus iepriekš minētajām kategorijām var piesaukt Latgales priekšpilsētas vecticībnieku Grebenščikova draudzes baznīcas torņa ar zeltīto kupolu un Sv. Franciska Romas katoļu baznīcas attēlojumu līdzās maziem un noplukušiem Maskačkas namiņiem ar neiztrūkstošo pelargoniju podiņu uz palodzes.
 
Zoja Geraskina. Ziedoņdārzs
 
Zojas Geraskinas mākslinieciskās izteiksmes līdzekļu diapazons ir pietiekami plašs. Viņas glezniecībai raksturīga abstraktu formu valoda ar spilgtiem lokālu krāsu laukumiem, kas papildināti ar reālistisku objektu atveidi. Izstādīto kompozīciju telpiskais risinājums atsauc atmiņā ikonu glezniecības pamatprincipus, plaknē attēloto objektu akcentējumam izmantoti asi konturējumi. Redzam arī dažādu tehniku pielietojumu - līdztekus pamatgleznojumam ar eļļas krāsu izmantots zīmējums ar ogli, zeltījums (zelta lapiņas) un sudraba krāsas laukumu ieklājumi, kā arī vairākkārtīgs lazējums.

Vēl jāpiemin tie Zojas Geraskinas darbi, kas tematiskajā ziņā ir saistīti ar mūziku. Bērnībā aizsākusies interese par mūziku, kas sākotnēji, kā jau daudziem skolas vecumā, izpaudās kā klavierspēle, vēlāk mūža garumā turpinājās jau glezniecībā, pastiprināti pievēršoties dažādu mūzikas instrumentu attēlojumam. To redzam gleznās "Kompozīcija", un "Kompozīcija. Sarkanā", kā arī "Cremerate". Tajās uz abstraktu formu fona tiek izceltas mūzikas instrumantu vai to fragmentu aprises. Savukārt "Tango (Veltījums Oskaram Strokam)", "Pasaules krogs (Veltījums Aleksandram Čakam)", "Duets", "Blūzs" ir figurālas kompozīcijas, kuru varoņi ir vai nu mūziķi, no sižeta noprotams, ka ne jau profesionāli izpildītāji, bet drīzāk tādi kā kroga muzikanti, vai vienkārši mūzikas klausītāji.
 
Zoja Geraskina. Divi krasti. Diptihs
Zoja Geraskina. Priekšpilsētas saimnieki
Zoja Geraskina. Blūzs
Zoja Geraskina. Priekšpilsētas Danaja
 
Apskata noslēgumā jāpakavējās pie vienīgās izstādē iekļautās klusās dabas ar nosaukumu "Klusā daba. Hennessy". Šajā darbā Zoju Geraskinu iepazīstam kā aizrautīgu eksperimentētāju, ko apliecina viņas radošā izdoma tradicionālā audekla vietā izmantot dēlīšus, kurus māksliniece pašrocīgi sastiprinājusi no izjauktām vecām durvīm. Uzmanīgs skatītājs pamanīs arī konjaka pudeles etiķeti, kas iekļauta gleznas kompozīcijā aplikācijas veidā. Šis mākslinieciskais izteiksmes līdzeklis samanāms arī citos Zojas Geraskinas darbos, kur redzamas gan dzērienu etiķetes, gan dzejas krājuma vai nošu burtnīcas atsevišķas lapas. Kurās gleznās tas ir, intrigai tas rakstā netiek atklāts, lai izstādes apmeklētāji paši pamēģina ļauties izzināšanas priekam.

Plašākai Zojas Geraskinas mākslas pasaules iepazīšanai jāpiemin sarunā ar mākslinieci uzzinātie viņas iedvesmas avoti.Tie, protams, ir mūzika, daba, viss līdzās un blakus esošais. Par saviem skolotājiem māksliniece sauc Romi Bēmu, Gunāru Krolli, Induli Zariņu. Zoja Geraskina uzskata, ka iespaidojusies arī no Kārļa Padega, Ugas Skulmes, Aleksandras Beļcovas un Romana Sutas mākslas. Raksta autore no savas puses vēlās papildināt un mākslinieces ietekmju lokā iekļaut Borisu Bērziņu.

Detalizētus radošās darbības nākotnes plānus Zoja Geraskina neatklāj, vien saviem talanta cienītājiem pavēstī, ka turpinās izvērst Rīgas nomaļu un mazpilsētu glezniecību, pievēršoties Torņakalnam, Dzegužkalnam.
 
Zoja Geraskina. Zīlnieces
 
Mākslas galerija Nissan Norde
Skanstes ielā 31a, Rīgā
p.-pt. 9.00-19.00
s. 9.00-16.00
 
Atgriezties
 
 
 
Komentāri
 
Leon Zurawicki [ 06:32 22.05.2016. leon.zurawicki [at] gmail.com ]
Do you have email address for Zoja Geraskina? Could you share with me? I have her painting which I purchased in 1991 in Riga.
Thanks,
lz
 
Jūsu vārds
Jūsu e-pasts
Teksts