VIZUĀLO MĀKSLU ŽURNĀLS

LV   ENG
No LNB Mākslas lasītavas

 
Kingsley H. Seduced by Art: Photography Past and Present
London: National Gallery London, 2013. 208 p. Series: National Gallery London.
ISBN 9781857095456

Fotomākslas vēsturē glezniecības ietekmei ir būtiska loma. Vispirms jau tas ir saistīts ar sava laika priekšstatiem par attēla kompozīcijas veidošanu, attēlošanas cienīgu sižetu izvēli un atbilstošiem formālajiem risinājumiem, citiem vārdiem – izpratni par to, kādam ir jāizskatās mākslas darbam. Lai arī 20. gs. laikā fotogrāfijā ir atrasti veidi, kā no šī salīdzinājuma atbrīvoties, iedvesmošanās no mākslas darbiem un to vizuāla citēšana tāpēc nav izzudusi. Līdz ar to ir vērts painteresēties, vai un kādā veidā fotomākslas celmlaužu un mūsdienu autoru darbības motīvi saskaras.

Novērojot iesakņojušās paralēles gleznotu darbu un fotogrāfiju vizuālajā stilistikā, tehniskajos eksperimentos un radošajos nolūkos, Houpa Kingslija izceļ fotogrāfijas un mākslas attiecību vēstures sazarotību, kas skar arī mūsdienas. Bagātīgi ilustrētajā izdevumā ir sniegti ne tikai klasiķu gleznu un to „fotodubultnieku” piemēri, bet atklātas arī agrīno fotomākslas paraugu transformācijas laikmetīgajā fotogrāfijā. Lai būtu ērtāk izsekot, katra grāmatas nodaļa pievēršas konkrētam žanram: portretam, aktam, klusajai dabai un ainavai. Apskatīto autoru vidū ir fotomākslas pionieri Nadārs, Viljams Henrijs Fokss Talbots, Džūlija Mārgareta Kamerona, Gistavs Le Grejs, Edvards Meibridžs, mūsdienu korifeji Helēna Čedvika, Tasita Dīna, Rineke Dijkstra, Nena Goldina, 3 Martins Parrs, Džefs Vols un virkne citu. Vēsturisko ietekmju fonu nodrošina, piemēram, Karavadžo, Surbarāna, Delakruā, Engra un Konstebla šedevri. Dziļākam ieskatam laikmetīgajās darba praksēs lasāmas arī intervijas ar vairākiem māksliniekiem.


Taylor R, Wakeling E. Lewis Carroll, Photographer
Princeton, N.J.: Princeton University Press, 2002. 287 p.
ISBN 9780691074436

„Alise Brīnumzemē” ir viena no iedvesmojošākajām grāmatām, uz kuru gan slēptas, gan tiešas atsauces ir rodamas, šķiet, ik uz soļa. Pavisam nesen par to atgādināja arī Latvijas Nacionālajā bibliotēkā notikusī ilustrāciju izstāde „Mūžīgais tējas laiks”, kas, tāpat kā leģendārais stāsts, saistīja visdažādākā vecuma interesentu uzmanību. Izdevums Lewis Carroll, Photographer iepazīstina ar vēl vienu spilgtu rakstnieka izpausmi, kurā Alises tēlam ir ļoti nozīmīga loma. Kerols bija aktīvs fotoamatieris. Viņa atstātais mantojums ietver virkni suģestējošu grāmatas varones prototipa Alises Lidelas un citu bērnu portretu, tēlainus inscenējumus, kā arī vairāku pazīstamu laikabiedru ģīmetnes, izteiksmīgas ainavas un brīnišķi savādas anatomisko skeletu studijas. No attēliem strāvojošā aizgrābjošā sapņainuma atmosfēra šodien ļauj uzlūkot Kerolu par vienu no agrīnās fotomākslas klasiķiem.

Viens no šī vizuāli tīkamā iespieduma autoriem, Rodžers Teilors, piedāvā izvērstu un izjusti ilustrētu Kerola – fotogrāfa darbības apskatu un tostarp pievēršas arī plaši apspriestajām rakstnieka attiecībām ar bērniem, runājot par tām Viktorijas laika ideālisma un sabiedrības normu kontekstā. Izdevumu papildina Edvarda Veikelinga sastādīts un anotēts Prinstonas universitātes bibliotēkas kolekcijā esošo Kerola uzņēmumu katalogs.


Roy Lichtenstein. Ed. by Graham Bader
Cambridge: MIT Press, 2009. 216 p. Series: October Files 7.
ISBN 9780262512312

Runājot par ietekmju atspoguļojumu mākslā un pazīstamu tēmu variācijām, kas jūtīgos prātos var raisīt arī neomulīgas aizdomas par plaģiātismu, grūti būtu izcelt spožāku virzienu par popārtu. Mākslas kritikas un teorijas žurnāla October izdevumu sērijas 7. laidiens ir veltīts vienam no tā redzamākajiem pārstāvjiem – Rojam Lihtenšteinam. Grāmata piedāvā saistošu rakstu apkopojumu vairāku dekāžu amplitūdā. To vidū ir gan iepriekš nepublicēti, gan no jauna aplūkoti materiāli: intervijas, nozīmīgāko izstāžu recenzijas, mākslinieka darbības apskati un kritikas. Starp tekstu autoriem ir tādas cienījamas personības kā Īvs Alans Boiss, Donalds Džads, Hels Fosters, Džons Koplans un citi. Tomēr būtiskākā ir paša Lihtenšteina balss nemitīgā klātbūtne, kas iesaista lasītāju aizraujošās diskusijās par Eiropas un Amerikas mākslu saskares vai atšķirības punktiem, to nosacītību, vēsta par viņa divdomīgo iedvesmošanos no komiksiem, modernisma korifejiem Pikaso un Matisa u. tml. Šo daudzslāņaino ieskatu papildinās, piemēram, izdevums Roy Lichtenstein: A Retrospective (2012), kas piedāvā plašu hronoloģiski un tematiski sakārtotu reprodukciju klāstu līdz ar citu autoru interpretēto darbu piemēriem. Savukārt Audiovizuālajā lasītavā var noskatīties Krisa Hanta veidoto dokumentālo filmu par Lihtenšteinu, tāpat arī virkni citu DVD par klasikas „zelta fonda” un mūsdienu māksliniekiem.


Kinchin J. Century of the child: growing by design, 1900-2000

New York, NY: Museum of Modern Art, 2012. 263 p.
ISBN 9780870708268

Grāmata ir MoMA pētnieku izauklēts līdz šim pamatīgākais pārskats par tematiem, kas saistīti ar bērniem un dizainu – sākot ar bērnu rotaļlietām, mēbelēm un skolu arhitektūru, līdz bērniem paredzētai politiskajai propagandai un bērnu zīmējumiem. Bērnības jēdziens nav kaut kas nemainīgs, tas pastāvīgi tiek definēts no jauna. 1962. gadā vēsturnieks Filips Arjess rakstīja, ka viduslaikos bērnības ideja vēl nepastāvēja – kopš tā laika daudz diskutēts par bērnību dažādos laikos un kultūrās, bet neapstrīdams ir fakts, ka tieši kopš 20. gadsimta arvien mērķtiecīgāk un masveidīgāk tiek radīti objekti un telpas, kas īpaši veidotas un paredzētas bērniem. Turklāt tas tiek darīts ļoti atšķirīgu motivāciju dēļ un dažādu ideoloģiju ietvaros: no vienas puses, aizsākas pedagoģijas strāvojumi, kas rosina veidot daudz humānāku un pasargātāku vidi bērniem, no otras puses, bērni tiek uztverti kā būtnes, kas jāattīsta un jāaudzina saskaņā ar (mainīgiem) pieaugušo priekšstatiem par to, kādiem bērniem jākļūst. Bagātīgi ilustrētā grāmata ir 20. gadsimta bērniem radīto dizaina priekšmetu kaleidoskops, kas iedvesmojoši iezīmē vismaz pusduci tēmu, kuras gribētos izpētīt rūpīgāk.


Mākslas lasītava atrodas Latvijas Nacionālās bibliotēkas 4. stāvā, Mākslas un mūzikas centrā. Grāmatas lasīšanai uz vietas meklējiet lasītavas brīvpieejas plauktos vai rezervējiet elektroniski LNB mājaslapā www.lnb.lv. Par bibliotēkas jaunieguvumiem varat uzzināt sadaļā „Aktuāli”. Vairāk informācijas par LNB un Mākslas un mūzikas centra ikdienas aktualitātēm www.facebook.com/lnb. lv un www.facebook.com/mmcentrs.
 
Atgriezties