VIZUĀLO MĀKSLU ŽURNĀLS

LV   ENG
Korsete un rituāls saulgriežos
Ruta Olte
Ieskats Latvijas gotiskajā subkultūrā

 
Foto: Kristīne Vagule un Ruta Olte
 
Pēc studentu radio "NABA" 93,1 aktīvistu iniciatīvas 2001. gada beigās Latvijā aizsākās gotisko subkultūru attīstošu un saliedējošu pasākumu sērija Discothèque Necronomicon, kas vispirms notika klubā "Pulkvedim neviens neraksta", vēlāk klubā "Depo". Sākumā muzikālo noformējumu tiem veidoja dīdžeji, vēlāk radās iespējas rīkot Latvijas, Lietuvas un Igaunijas grupu koncertus. Būtībā tas bija atspēriena punkts gotiskās subkultūras attīstībai Latvijā. 

Saulgriežos - divas reizes gadā - tika organizēts īpašs pasākums Shadowplay klubā "Metro" ar akcentu uz ritual dejām, kuru īpašo burvību radīja sveču gaismā graciozi dejojoši melni tēli. 2005. gadā pēc radio "NABA" gotiskās subkultūras entuziastu iniciatīvas Rīgā viesojās šai subkultūrai nozīmīgi mūziķi - viena no pazīstamākajām darkwave grupām pasaulē Cruxshadows no ASV un Deine Lakaien no Vācijas. Arvien biežāk ielās varēja pamanīt melni tērptus jauniešus... Šīs muzikālās aktivitātes daudzās jaunās un radošās personībās ir radījušas vēlmi līdzdarboties. Vairāk nekā gadu apvienība "Naktsputni" ir atradusi mājvietu spiegu bārā "Mi6", pateicoties tā saimnieka Igora pretimnākšanai un atbalstam. "Mi6" pagrabtelpās ar viduslaiku mūriem "Naktsputni" laiku pa laikam rīko deju pasākumus ar nosaukumu "Naktsputni dejo", kas ilgst no saules rieta līdz ausmai, pulcējot skaisti tērptas meitenes un puišus.

 
Foto: Kristīne Vagule un Ruta Olte
 
Rietumu gotiskajā subkultūrā izveidojušies dažādi tematiski virzieni, katrs ar savu ģērbšanās stilu. Piemēram, viens no vizuāli skaistākajiem un efektīgākajiem gotiskajiem stiliem - Antiquity goth(Victorian gothRomantic goth u.c.). Šeit mēs runājam par "antikvārajiem", nevis "antīkajiem" gotiem, jo uzsvērts noteikts vēsturiskā laikmeta stils. Tas nepieprasa melnās krāsas izvēli apģērbā kā dominējošo, šo stilu izvēlas romantiski tendēti indivīdi. Ļoti bieži kostīmi ir pietuvināti kādam no vēsturiskajiem laikmetiem. Raksturīgi elementi: sievietēm - korsetes, volānu kleitas (Viktorijas laikmets!), apmetņi, blūzes ar volāniem, gari, kupli svārki no samta, zīda, daudz mežgīņu. Rotas - viduslaiku sudraba rotu kopijas, diadēmas, tiāras. Neatņemami aksesuāri - vēdekļi, cimdi, mazas dāmu somiņas. Grims - minimāls, jo uzsvars ir uz sejas līnijām un personību. Vīriešiem - kamzoļi, balti mežģīņu krekli (ar žabo), apmetņi.

Jāpiebilst, ka gotiskā subkultūra daudz spēcīgāka ir Lietuvā. Kopš 1995. gada Lietuvā augusta pēdējā nedēļā notiek festivāls Mėnuo Juodaragis ("Melnragainais mēness"), 2002. gadā Viļņā aizsācies festivāls Kunigunda Lunaria ("Kunigundas mēness festivāls") ar ideju apvienot "tumšās mākslas" (dark art) radītājus - mūziķus, fotogrāfus, filmu veidotājus un citus. Tas ir izveidojies par gada lielāko alternatīvās un industriālās kultūras pasākumu Baltijas valstīs. Festivāla rīkotāji ir parūpējušies, lai ikviens apmeklētājs kļūtu par šī ekstravagantā karnevāla un neaizmirstamās atmosfēras dalībnieku.

 
Atgriezties