VIZUĀLO MĀKSLU PORTĀLS

LV   ENG
Ginta Gabrāna izstāde “FOOOD. Karš un miers” – vai cilvēks jau var pārtikt no papīra?
16.09.2014 - 21.09.2014

Ejot pārgājienā, cilvēkiem vairs nebūs jāņem līdz ēdiens, jo tas būs visapkārt. Zinātnieki apgalvo, ka šāda iespēja pastāv – pēc kāda laika cilvēka organisms varēs pārstrādāt celulozi, kas atrodas ne tikai mums tik ļoti zināmos produktos kā kartupeļi, bet arī koksnē un papīrā. No 16. līdz 21. septembrim Café Europa telpā Spīķeru kvartālā Jauno mediju kultūras centrs RIXC kopā ar mākslinieku Gintu Gabrānu piedāvā iespēju noteikt, vai jūsu organismā jau ir celulozes šķeļošās baktērijas, kā arī apskatīt mākslinieka izstādi “FOOOD. Karš un miers”.
 
Gints Gabrāns, “FOOOD”. Publicitātes foto
 
Izstādē “FOOOD. Karš un miers” mākslinieks Gints Gabrāns skata nākotnes pārtikas iespējas no divām – kara un miera – perspektīvas. Izstādes “kara” daļai iedvesma gūta no 2004. gadā ASV Aizsardzības ministrijas inovatīvo pētniecības projektu departamenta DARPA izsludinātā konkursa ar mērķi nodrošināt iespēju karavīriem ilgstoši veikt kaujas operācijas un pārvietoties bez pārtikas krājumiem. Savukārt “miers” piedāvā versijas, kā būtu iespējams glābt mūsu planētu no bada. Bažas par izsīkstošajiem pārtikas resursiem rada ANO aprēķini, ka līdz 2050. gadam planētas iedzīvotāju skaits sasniegs 9 miljardus un nepieciešamās pārtikas daudzums būs jāsaražo par 70% vairāk. Līdz ar to ar mākslinieks rosina mūs domāt – kā varētu uzņemt enerģiju no līdz šim uzturā neizmantotiem produktiem vai vismaz tos patērēt efektīvāk.

Svarīgi minēt, ka iespēj “ēst papīru” nav nebūt fantastiska, ko pierāda evolūcijas vēsture – tikai apmēram pirms 7000 gadiem Ziemeļeiropā notikušo ģenētisko mutāciju rezultātā cilvēkiem izveidojās laktozi šķeļošs enzīms, kas ļāva pieaugušiem cilvēkiem lietot mūsdienu ēdienkartē tik ierastos piena produktus.

Pētījumu mākslinieks Gints Gabrāns veicis sadarbībā ar LU mikrobiologu Jāni Liepiņu.
 
Gints Gabrāns. “FOOD” izstādē "Lauki" LNMM izstāžu zālē "Arsenāls". 2014
Foto: Didzis Grodzs
 
Izstāde “FOOD. Karš un miers” Café Europa konteinerī Spīķeros ir atvērta no otrdienas, 16. septembra, līdz svētdienai, 21. septembrim, no pl. 12.00 līdz pl. 18.00, ieeja brīva.
 
Atgriezties
 
 
 
Komentāri
 
Jūsu vārds
Jūsu e-pasts
Teksts